• 1400/09/03 - 08:30
  • تعداد بازدید : 11
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

پایان واکسیناسیون رایگان تب برفکی دام سنگین شهرستان راز و جرگلان

طرح واکسیناسیون رایگان تب برفکی در جمعیت دام سنگین شهرستان راز و جرگلان با واکسینه شدن 11453 راس گاو و گوساله به اتمام رسید.

به نقل از روابط عمومی شبکه دامپزشکی راز و جرگلان، طرح واکسیناسیون رایگان دام سنگین علیه بیماری تب برفکی که آبان سال جاری به مدت 21 روز کاری اجرا شد، با واکسیناسیون 11453 راس دام به پایان رسید.

رئیس شبکه دامپزشکی راز و جرگلان گفت: در این طرح با مراجعه به 95 واحد اپیدمیولوژیک فعال دامی این شهرستان با پوشش 87% درصدی دام سنگین به تعداد 13240 راس دام مراجعه شد که تعداد 11453 راس به طور رایگان علیه تب برفکی واکسینه و ایمن شدند.

دکتر شاهین قهرمانی افزود: تب برفکی بیماری ویروسی مسری با میزان شیوع و کشندگی بالا در بین تمامی نشخوارکنندگان اهلی و وحشی است که می تواند خسارت اقتصادی سنگینی به دامداران وارد کند. از علائم این بیماری می توان به تب بالا، بی اشتهایی، پرخونی مخاط ملتحمه چشم، لنگش، تاول های دهانی و پستانی و تلفات به خصوص  در سنین پایین و نوزادی اشاره کرد.

وی تاکید کرد: بهترین راه مبارزه با این بیماری واکسیناسیون کامل دام های سبک و سنگین، رعایت اصول امنیت زیستی و قرنطینه ای و خودداری از خرید دام مشکوک و فاقد اطلاعات واکسینه و اضافه کردن آن ها به گله سالم، است.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان,شبکه دامپزشکی شهرستان راز و جرگلان
  • کد خبر : 279247
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه