• 1400/01/07 - 12:37
  • تعداد بازدید : 17
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

واکسیناسیون هشت و نیم میلیون نوبت سر دام در خراسان شمالی در سال 99

آمار مایه کوبی و ایمن سازی جمعیت دامی خراسان شمالی در سال گذشته با واکسیناسیون بیش از 2 میلیونی علیه بیماری های مشترک و 6 میلیونی علیه بیماری های اختصاصی، از رقم هشت و نیم میلیون نوبت سر فراتر رفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی، سرپرست این اداره کل با اشاره به برنامه های مبارزه دامپزشکی استان با بیماری های اختصاصی و مشترک حیوانات و انسان در سال گذشته گفت: دوازده ماه سال 99 درمجموع 6 میلیون و 395 هزار نوبت سر دام در استان در برابر بیماری های اختصاصی مثل آبله، تب برفکی، انتروتوکسمی، آگالاکسی، قانقاریا، تیلریوز، لمپی اسکین و پی.پی.آر واکسینه شدند.

دکتر حمید رمضانی ادامه داد: در بخش مبارزه با بیماری های مشترک و قابل انتقال از حیوانات به انسان هم بیش از 2 میلیون و 128 هزار نوبت سر دام علیه بیماری هایی مثل شاربن، هاری و بروسلوز(تب مالت) واکسینه شدند و 17557 فقره تست های تشخیصی برای سل، بروسلوز و مشمشه انجام شد. وی اضافه کرد: سال گذشته برای مبارزه با کنه های دام و جلوگیری از بروز بیماری مهلک تب کریمه-کنگو در جمعیت انسانی هم بیش از 105 هزار رأس دام سبک و سنگین و 48 هزار مترمربع جایگاه نگهداری دام ها در استان سمپاشی شد.

وی با بیان این که آمار واکسیناسیون جمعیت دامی استان در سال 98 اندکی بیشتر از 9 میلیون نوبت سر دام بود، گفت: این کاهش مختصر به دلیل انجام هدفمند واکسیناسیون شاربن در دو شهرستان استان در راستای سیاست های سازمان دامپزشکی کشور بوده است.

استان خراسان شمالی بیش از 2 میلیون رأس دام سبک و حدود 60 هزار رأس دام سنگین دارد./

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 272783
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید