• 1399/12/08 - 12:52
  • تعداد بازدید : 88
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

حضور سرپرست دامپزشکی خراسان شمالی در شورای هماهنگی مدیران کل دامپزشکی

رئیس سازمان دامپزشکی، برنامه‌های انجام شده این سازمان در سال 1399 و چشم‌انداز سال 1400 را در ویدیوکنفرانس شورای هماهنگی مدیران کل دامپزشکی استانها تشریح کرد. دکتر حمید رمضانی سرپرست اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی نیز در این جلسه حضور داشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علی‌صفر ماکنعلی رئیس این سازمان در جلسه یادشده به اقدامات سازمان دامپزشکی در رصد و پایش مخاطرات بهداشتی فراورده های خام دامی، ابلاغ برنامه ملی کاهش سالمونلا، برنامه ارتقای کیفی گوشت مرغ و تخم‌مرغ اشاره کرد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان این که با تدابیر انجام شده در سال 98 به میزان 48 میلیارد تومان در هزینه واکسن تب برفکی صرفه‌جویی شد و سال 99 قطعا خیلی بیشتر از این عدد است، تصریح کرد: در ستون جمعیت‌های حساس مزارع صنعتی گوسفند، بز و گاو، رکورد کاهش تب برفکی در 15 سال اخیر زده شد.

وی با بیان این که برنامه ملی ارتقای بهداشت دام عشایر از جمله اقدامات دیگر انجام شده است که برای نخستین بار در قالب برنامه بهبود بهداشت دام عشایر اجرا خواهد شد، ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی ها شرایطی فراهم خواهد شد که واکسیناسیون تب برفکی با همکاری دامداران اجرایی شود.

وی در مورد تمهیدات مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور هم به توفیقات سازمان دامپزشکی در مهار این بیماری اشاره کرد و افزود: امروز با وجود این که در بیش از 63 نقطه کشور در قالب عملیات 4 مرحله‌ای (گزارش گیری، تایید و تشخیص، مهار و مختومه ‌کردن) بیماری انجام گرفته است، اما با اقدامات این سازمان  بیش از 75 میلیون قطعه مرغ در پولت و بستر در حال تولید می ‌شود که نیاز کشور به تخم مرغ را تامین می کند.

وی با بیان این که رسالت کنونی سازمان دامپزشکی کشور پیاده‌ کردن سیستم NRP  (برنامه ملی کنترل باقیمانده ها) است، اظهار کرد: سازمان دامپزشکی برای تحقق این امر مهم در سال 1400 بودجه جداگانه ای اختصاص داده است و افزود: در حال حاضر با وجود تولید سالانه 112 هزار تن عسل، 8 میلیون تن شیر خام و فراورده‌های لبنی و 2 میلیون تن گوشت مرغ، انجامNRP  کاملا ضروری است.

متن کامل خبر در این پیوند قابل مشاهده است:    ivo.ir/Z2Muo

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 272115
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید